طراحی موفق یک محصول

در نظر گرفتن چند عامل اصلی در روند طراحی می‌تواند موفقیت محصول را در بازار تضمین کند. اگر این عوامل را در قالب سوال مطرح کنیم و قبل از شروع و همچنین طی روند انجام هر پروژه به دنیال پاسخ مناسب برای آنها باشیم می‌توانیم محصولی کاربردی و جذاب را به بازار عرضه کنیم. باید در نظر داشت که با افزایش تجربه طراح، کیفیت پاسخ به این سوالات و احتمال ارائه راه‌حل‌های خلاقانه نیز افزایش میابد.  

maxresdefault (1)-w600

محصول مورد نظر می‌تواند قطعه‌ای کوچک مانند یک بطری پلاستیکی باشد و یا محصولی بزرگ مانند مبلمان یا لوازم‌خانگی، به هر حال برای همه آنها در نظر گرفتن چند عامل کلیدی ضروری است. این سوالات ممکن است برای طراحان حرفه‌ای بسیار ساده به نظر برسند و یا به علت انجام پروژه‌های متعدد به امری بدیهی تبدیل شده باشند اما برای طراحانی که تازه وارد این حرفه شده‌اند مسیر ارائه محصول موفق را کوتاه‌تر می‌کند.

محصولی که قصد طراحی آن را داریم در واقع چه چیزی است؟

form-and-shape-study-of-the-bewell-device-WI-w600

سوال ساده‌ای به نظر می‌رسد اما پاسخ آن برای طراحی صحیح و توسعه هوشمندانه محصول بسیار ضروری است. داشتن تصویری واضح از محصول مورد نظر، تمرکز طراح را برای انجام تحقیقات و رسیدن به نتیجه نهایی افزایش می‌دهد. در اینجا باید دید تفاوت طرح شما با محصولات موجود در چیست؟ چه چیزی آن را متمایز می‌سازد و آیا در بازار شکافی وجود دارد که محصول شما بتواند آن را پر کند؟ برای پاسخ به این سوالات می‌توانید از تکنیک‌هایی مانند طوفان فکری استفاده کنید.

عملکرد محصولتان چیست؟

maxresdefault-w600

محصول مورد نظرتان چه کاری انجام می‌دهد و یا چه مسئله‌ای را حل می‌کند؟ آیا در محیط‌های بسته استفاده می‌شود یا فضای باز یا هردو؟ این سوالات باعث می‌شوند در روند طراحی کاربر محصول و شرایط او را در نظر داشته باشید. آیا هدفتان طراحی برای گروه سنی، جنسیت یا شغل خاصی است؟ ارائه طرحی جذاب برای گروهی از مشتریان که شاید هیچ‌گاه از چنین محصولی استفاده نکنند امتیاز مثبتی به شمار نمی‌رود. برای مثال تولید فندق‌شکنی که طرح آن برای گروه سنی نوجوان جذاب است به نوعی هدر دادن وقت و هزینه محسوب می‌شود زیرا بیشتر استفاده‌کنندگان چنین محصولی در رده سنی بالای پنجاه سال قرار دارند.

بهتر است محصولات مشابه موجود در بازار را نیز بررسی کنید و ببینید چگونه می‌توان عملکرد آنها را بهبود بخشید. اگر قطعه‌ای با کارایی مناسب در آنها وجود دارد می‌توانید از آن ایده بگیرید، فقط باید مطمئن شوید که طرحتان چیزی متفاوت از نمونه‌های موجود است. در این مرحله مراقب قانون کپی‌رایت باشید.

آیا محصول هزینه ساخت معقولی دارد؟

Services - Product Design-w600

در انتها همه چیز به هزینه ختم می‌شود. هرچقدر هزینه تولید بیشتر میباشد قیمت فروش نیز افزایش میابد، چنین وضعیتی ممکن است موفقیت محصول را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ بنابراین باید بازار هدف و مشتریان محصول خود را بشناسید و در مورد قیمتی که خریداران بابت محصولات مشابه پرداخت می‌کنند تحقیق نمایید. برای مثال آیا قصد دارید محصولی لوکس و بادوام تولید کنید و یا شیئی یکبار مصرف را دارید ؟ تفاوت هزینه تولید چنین محصولاتی بسیار زیاد است و خریداران متفاوتی هم عموما وجود دارند.

انتخاب مواد برای ساخت محصول

استفاده از فلز در جایی که پلاستیک می‌تواند کارایی مشابه را داشته باشد هزینه اضافی محسوب می‌شود. (مگر اینکه قصد داشته باشید محصولی ویژه و گران‌قیمت تولید کنید). پلاستیک به آسانی شکل می‌گیرد درنتیجه هزینه ساخت کاهش میابد.

plastic-product-design-w600

روند تولید

هرچقدر تعداد قطعات به کار رفته در ساخت محصول بیشتر باشد هزینه تولید بالاتر می‌رود، بنابراین بهتر است تا حد امکان تعداد قطعات کاهش یابد. هزینه ساخت به انتخاب مواد، کیفیت پرداخت نهایی و تیراژ محصول نیز بستگی دارد. به طور کلی هرچقدر تیراژ بالاتر باشد هزینه کمتر می‌شود زیرا قسمت زیادی از بودجه که صرف ساخت قالب شده است با سود حاصل از فروش محصولات جبران می‌شود، پس هرچقدر تعداد محصول تولید شده بیشتر شود هزینه عمومی کاهش میابد.

 

2 پاسخ

ارسال دیدگاه

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1328 بازدید